Po sezóně

10. říjen 2015 | 09.39 |

 Zhodnocení letošní zahrádkářské sezóny je jednoduché. Stála za prd.

Soused už loni plánoval stavět nový plot. Záhony mám u plotu, v očekávání stavebních prací jsem je letos nechala ležet ladem. Aspoň si půda odpočine. Je říjen, nový plot nikde. Počítám, že i příští rok zeleninové záhonky neosázím.

Relativně úspěšně jsem pěstovala bylinky - máta se po zahradě plevelí sama kde se jí zrovna zamane, oddenky vyrůstající z trávníku jsem nemilosrdně přejížděla sekačkou, pěkně to při sekání vonělo. Pokusila jsem se mátu usměrnit a pár rostlinek přesadila k zídce na dvorku, zatím žije. Pažitku jsem měla po zimě jakousi bídnou. Přikoupila jsem v marketu jeden květináček a rozesadila v polostínu pod šeříkem za domem. Pažitka se ujala dobře, zesílila a rozrostla se do pěkných silných trsů. Do korýtka jsem nasadila stejným způsobem pořízenou bazalku, dobromysl už v korýtku byla, přezimovala od loňska. 

Keříky černého a bílého rybízu jsou ještě malé, úrodu jsem ozobala rovnou do pusy, zato červeného rybízu se urodilo víc, než stíhám zpracovat. Horké a suché léto ublížilo malinám, byly drobné a bylo jich málo.

Jablka se neurodila vůbec, sucho se projevilo i na malé úrodě mirabelek - původně jich na stromě bylo dost, ale opadaly dřív, než dozrály. Katova minihrušeň, sucho nesucho, dala padesát lahodných hruštiček, nejvíc za celou dobu, co mrňavý stromek na zahradě máme.

I přes pečlivou zálivku přes léto uschly dvě bonsaje. Byly to pěkné malé stromečky, ještě jsem je nevyhodila, chodím se dívat, jak jsou pěkně rozvětvené, truchlím a doufám v zázrak.

Velice podezřelým způsobem mi na jaře zašly tři keře zlatice. Krásně kvetly, po odkvětu jim vypučely mladé zelené lístečky...a najednou zčernaly a keře uschly. Bez komentáře.

V zadní části zahrady, kde dřív rostla houšť smrčků na vánoční stromečky, začala jsem budovat okrasný záhon. Jeho primárním účelem je zakrytí neestetického cetriskového plotu zadního souseda. Z původní výsadby jsem ponechala jednu tůji, skomírající kleč a mahon, co k nám prorostl od sousedů. Přidala jsem rododendron a pak nějaké plazivé křovisko, co jsem zapomněla, jak se jmenuje. Zatím se moc neplazí, spíš zoufale bojuje o život. Čekám, až se Liána vrátí ze školy a poryje přední část záhonu, abych tam mohla nasadit nějaké menší trvalky.

Od prázdnin nesekám trávník - podařilo se mi uplatit Anči a seká ho ona. Konečně má nějakou smysluplnou domácí povinnost.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Po sezóně lentilka®sdeluje.cz 14. 10. 2015 - 04:37
RE: Po sezóně newold®blbne.cz 15. 10. 2015 - 09:23