Jánošíkove diery

16. srpen 2013 | 14.28 |

Na skok na Slovensku. 

Cesta:

Haru, Liánin drahý, je opatrný řidič, jede poklidně a bezpečně. Jsem ráda, že je dcera v dobrých rukou a nemá za přítele silničního piráta. Před bývalou celnicí nad Makovem jsme zůstali stát v dlouhé koloně aut. To už se zase na státní hranici kontroluje? Ukázalo se, že ne, že kousek níž havaroval kamion se dřevem, sjel ze silnice a rozpáral si plachtu. Policie řídila dopravu a z odstaveného kamionu trčely klády. Bohužel hasičský jeřáb, co kamion vyprošťoval, jel po nehodě jen kousek před námi. Plazil se rychlostí 30km/h, předjet ho v zatáčkách nešlo. Opustil nás až někde v Bytči.

Žilina je město zamotaných silnic. Na cestu jsme se ptali dvakrát a k naší cti budiž řečeno, že jsme pokaždé mířili správným směrem. Slováci byli milí a radili nám ochotně. Do kempu v Nižných Kamencích jsme dojeli kolem poledne. S kamarádkou jsme pomohly Haruovi postavit stan, Liána šla prozkoumat nabídku kempu. Posvačili jsme a vydali se na výlet.

Výlet:

Na parkovišti u hotelu Diery bylo narváno, měli jsme obrovské štěstí, že zrovna před námi vyjelo jedno auto a my mohli zaparkovat. Modrá značka začíná přímo za hotelem. Pod nohama teče Dierový potok plný bílých kamínků a skály kolem jsou velice malebné. Zástup turistů se prodírá soutěskami, místy vede chodník potokem. Některé chodníky jsou jednosměrné, což dobrá polovina turistů netuší nebo ignoruje a v nejužších místech musíme dlouho čekat, než ti proti nám projdou po lávce nebo slezou ze skály. Sestup v protisměru je samozřejmě nešikovný, krkolomný a komplikovaný a o to déle trvá. Nejvíce turistů potkáváme na malém okruhu, rodinky s malými dětmi, slečny v bílých kalhotách a teniskách i důchodce s holemi, které jim na lávkách spíše překáží.  Za rozcestím Podžiar davy řídnou, jde se příjemněji. Odpočíváme na rozcestí pod Tanečnicou, tam se mi líbilo nejvíc. Z každé strany jeden Rozsutec, s kamarádkou jsme si slíbily, že se tam někdy příště vydáme.

diery
ochutnávka - další fotky budou po víkendu, až se vrátí Liána s druhým foťákem

Zpáteční cesta dala zabrat mým kolenům, prudká klesání kamenitým terénem nesla těžce, do levého mi nějaký neviditelný skřet ustavičně bodal dlouhým ostrým nožem, pravé oteklo a odmítalo se ohýbat. Pajdala jsem mezi skalami vcelku rychle, měla jsem už hlad a těšila se, že si v hotelu Diery dám něco dobrého k jídlu. Bylo tam plně obsazeno, tak jsme nasedli do auta, pomalinku se vraceli zpátky do Terchové a rozhlíželi se, kde je u cesty nějaká sympatická hospoda. I dojeli jsme k Jánošíkově kolibě. Stylová roubenka má vlastní parkoviště, stánek se sýry a nabídku krajových jídel i typických hospodských smažek. Obsluhovaly nás mladé usměvavé děvčice ve stylizovaných krojích.

Kamarádka si dala halušky, my ostatní brambory se slaninou a brynzou. Pivo Kelt bylo jiné, než na jaké jsem zvyklá, nepřišlo mi ani dobré ani špatné, po výletu jsem byla ráda, že sedím u piva a neofrňósala jsem.

Haru s Liánou nás doprovodili k autobusu, zamávali nám a vrátili se do kempu. Já a kamarádka jsme dojely do Žiliny a čekaly na vlak domů. Čekaly jsme v nádražní cukrárně a popíjely slabé preso. Žilinské nádraží nepostrádá socialistického ducha, slovenský rychlík Excelsior též. V omšelém kupé s červenými koženkovými sedačkamy jsme byly samy a náležitě si toho komfortu užívaly - natáhly jsme se a já chtěla spát. Pokaždé, když vlak přejížděl přes výhybky, v hlubinách vagónu něco příšerně skřípělo a kamarádka škodolibě poznamenala, že spát se mi bude těžko. Měla pravdu, místo spánku jsem se modlila jednak aby se vagón za jízdy nerozpadnul, jednak aby si k nám někdo nepřisednul. Ve vedlejším kupé jela parta Slováků - poznaly jsme to podle občasných výkřiků "podaj rum" či oblíbeného "do piči kokot pojebaný". O půlnoci jsme byly doma, unavené ale velice spokojené.

Suma sumárum:

  • bylo tam moc krásně, určitě se vrátíme a Malou Fatru blíže prozkoumáme
  • kemp v Nižných Kamencích na nás udělal výborný dojem, je pěkný, čistý a celkově působí příjemně
  • někdo by měl konečně sdělit světu, že Jánošíkove diery nejsou vhodné pro malé děti, staré lidi, osoby se sníženou pohyblivostí a se strachem z výšek

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jánošíkove diery boudicca 16. 08. 2013 - 15:39
RE(2x): Jánošíkove diery hospodynka 17. 08. 2013 - 18:40
RE: Jánošíkove diery sargo 16. 08. 2013 - 18:56
RE(2x): Jánošíkove diery hospodynka 16. 08. 2013 - 21:32
RE: Jánošíkove diery adil 17. 08. 2013 - 08:13
RE: Jánošíkove diery mirekČ 17. 08. 2013 - 16:32
RE: Jánošíkove diery mirekČ 17. 08. 2013 - 16:34
RE(2x): Jánošíkove diery hospodynka 17. 08. 2013 - 18:38
RE(2x): Jánošíkove diery lentilka®sdeluje.cz 19. 08. 2013 - 18:44
RE(3x): Jánošíkove diery hospodynka 20. 08. 2013 - 08:46