Bílý Kříž a Malý Polom

24. září 2014 | 13.38 |

Článek by tu byl už minimálně čtrnáct dní, kdybych nebyla líná zpracovat fotky. I tak je obrázků málo -  foťák mi pomalu odchází do věčných lovišť, fotí, jen když se chce jemu a bez ohledu na to, co po něm chci já. 

Potřebovala bych přesunout Základnu - okolí blízké i vzdálenější už máme prochozené a čím dál hůř se nám plánují zajímavé výlety. Tu sobotu nám navíc ztížil fakt, že se běžela Beskydská sedmička a my, osoby asociální, se nechtěly potkat s davy závodníků, takže jsme plánovaly výlet důsledně mimo trasu ultramaratónu. Vyrazily jsme a Bílý Kříž a aby to nebyla další stejná tůra, dojely jsme autem do Klokočova, zaparkovaly před obchodem ve Vrchpredmieru a Bílý Kříž ztekly ze slovenské strany. Byla to krásná procházka. Podle mapy jsem měla obavy, že půjdeme po asfaltu, ale cesta byla pohodlná kamenitá a na Súlov jsme došly právě k obědu. Posilnily jsme se a vyrazily na Malý Polom. Stezka se malebně klikatila po hřebeni, potkávaly jsme houbaře a dokonce jsme i nějaké hříbky našly.

IMG_0292
z Vrchpredpieru na Bílý Kříž

Červená značka Malý Polom obchází - my se ale rozhodly zdolat vrchol. Vedla tam příkrá stezička chozená jen podobnými šílenci, jako jsme my. Nahoře seděli dva radioamatéři a pilně vysílali. Potvrdili moji teorii, že nahoru lezou jen šílenci. Na Čuboňově začalo pršet. Cesta byla rozježděná dřevorubeckou technikou a rozbahněná už dešti předchozího týdne. Přeskakovaly jsme blátivé louže a vyhýbaly se hlubokým kolejím plným břečky. Než jsme vyšly z lesa, lilo fest. Došly jsme na další rozcestí a tam vzdaly výšlap na Velký Polom - stezka byla samé bláto a plná popadaných stromů. Polomy dostály svému názvu.

IMG_0313
zlomyslně fotím kamarádku, kterak se škrábe na Malý Polom

Zpátky k autu jsme šly po zelené značce přes Uhorskou. Déšť ustával, došly jsme k malé rozpadající se roubence a posvačily tam na lavičce (naštěstí nerozpadlé).Jak jsme se blížily k civilizaci, zhoršovala se cesta - asfalt na západní výspě Slovenska neznají, jezdí se tu po starodávných silnicích dlážděných kameny. Škobrtaly jsme přes ně za soustavného nadávání tři kilometry a byly to zatraceně dlouhé kilometry. Poprvé v životě jsem jásala, když jsme došly na asfaltku.

IMG_0316
kamarádka před chajdou

Večer jsme u grilu přemýšlely, co podnikneme v neděli - sobotní patnáctikilometrový výlet nás i přes zajímavý terén a děsivé deštivé počasí nezničil neuspokojil. Gril dohasínal, základna bez elektřiny působila uprostřed temného lesa poněkud ponuře. Vydaly jsme se za jasným světlem naší milované hospůdky a tam jsme nad pivem dostaly ten ultrageniální nápad. V neděli půjdeme na Stolovou, na obě Stolové!

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Bílý Kříž a Malý Polom amelie00 25. 09. 2014 - 12:58
RE(2x): Bílý Kříž a Malý Polom hospodynka 28. 09. 2014 - 09:58
RE: Bílý Kříž a Malý Polom adil 28. 09. 2014 - 23:15
RE: Bílý Kříž a Malý Polom cumak 02. 10. 2014 - 10:58