Dovolená s Katem

2. srpen 2014 | 10.55 |

 Na víkend - vlastně už v pátek - jsem měla jet rybařit (jakože). Souběhem jistých nepředvídatelných náhod (a skutečnosti, že v jisté fabrice neměli dost práce, tak dali dělníkům dovolenou) vyšel mi poslední den dovolenky současně se synkovým prvním. Kluk mi ráno volal, že se staví, mé mateřské srdénko zaplesalo, však jsem synáčka neviděla už dobře dva týdny. Seděli jsme v obýváku, oba moji chlapi rozebírali nějaké superdůležitosti - vážně si snažím vzpomenout, co bylo tématem hovoru, ale bylo to pro mě natolik nesrozumitelné a odtažité, že si to nedokážu vybavit - snad jen, že chvíli mluvili o ložiscích, to jsem ještě pobírala.

"Co kdybychom přestěhovali bonsaje?" navrhla jsem, když jsem se nudila už příliš. Muž se nenápadně vytratil z obýváku. Kato souhlasil, ale až za chvíli, že není kam spěchat. Tož nakonec se zvednul a šli jsme stěhovat. Bonsaje mám na vlastnoručně a velice primitivně sestaveném stole - na dva sloupky z volně poskládaných cihel jsem položila cetrisovou desku. Stůl stojí u plotu, plot se bude brzy dělat nový. Ne tedy, že by se nový plot postavil sám, ale že sousedé budou dělat nový plot. Stromečky jsme odnesli do zahrady a Kato hleděl nedůvěřivě na stůl. "Zvedni tu desku" pravil. "Proč já?" kulím oči. "Co kdyby tam byl pavouk...." Aha. Zapomněla jsem na synkovu starou fóbii. To z ní opravdu nikdy nevyroste? Sundala jsem desku, Kato ji velice nedůvěřivě prohlédl a když se ujistil, že žádná Odula ani jiná příšera na ni nesedí, odnesl ji. Cihlové sloupky jsem rozebrala a naložila na kolečka, Kato je odvezl a velice si pochvaloval, jak pěkně posiluje. A jestli prý nemám něco těžšího, že cihel je v kolečku málo. Tož já matička vstřícná a ochotná našla jsem ještě pár dlaždic, aby byl kluk spokojený. Postavili jsme stůl na novem místě, Kato naskládal stromečky vysoce vědeckým způsobem, aby si navzájem stínily a zaštípnul jim některé příliš bujné výhony. Celé to trvalo jen chvilku a já dumala, co ještě bychom mohli na zahradě udělat. Třeba trochu něco posekat nebo pokácet....

Donesla jsem pilu, ale syn mě sepsul, že tím nic neuřežu, že je tupá a celá špatná (Katovu velice poučnou přednášku o nevhodném rozestupu a sklonu zubů na pile zde vypisovat nebudu, byla dlouhá). Že má v autě sekyrku naprosto magických schopností (přednáška o dokonalosti sekyrky, zejména o délce topora a srovnání seker s různými typy mečů - navazoval přednáška o evropských a japonských mečích s přihlédnutím k délce jílce, též krátké rozjímání o podobnosti práce se sekyrou a s mečem), ať ji přinesu a on mi předvede, oč je práce s ní efektivnější, než se starou pilou. Nejprve osekal pár větviček. Potom useknul malý smrček. Potom větší. "A ten velký sekyrkou dokážeš porazit?" štengrovala jsem ho. Nejdřív se mu nechtělo, potom osekal spodní větve a potom ho začal kácet. Naprosto předpisově - natočit ho, bylo by to pěkné instruktážní video. Vyseknul klínek, rubal z druhé strany, smrk držel jen na posledních vláknech. "Zatlač" radila jsem. Kato zatlačil a smrk se začal kácet na druhou stranu, než měl, pomalu padal přímo k sousedům. Kato se s ním ještě pár nekonečných vteřin přetlačoval, smrk padal přímo na něho. "Uhni" volala jsem na syna a smrk vyhrál, pomalinku se složil asi dvě vteřiny poté, co Kato poodešel stranou. Anči celou akci pozorovala a teď dostala důležitý úkol - zaběhnout k sousedovi, vysvětlit mu, že čirým nedopatřením jsme pokáceli náš smrk na jeho zahradu, tož jestli k němu můžeme vlézt a smrk si přendat zpátky k nám. Anči vzkaz vyřídila na jedničku - soused, starý pán, přiťapkal za chvíli k plotu a velice se smál. Kato přeskočil plot, odvětvil smrk, kmen rozsekl na menší kusy a všechno mi to podával přes plot. 

Kato usoudil, že už pracoval dost a že je načase vrátit se domů, než mu vymyslím další zajímavé úkoly. Já se pustila do úklidu zahrady. Až hromady větví proschnou, spálím je a v popelu si opečeme brambory.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Dovolená s Katem lentilka®sdeluje.cz 03. 08. 2014 - 08:30
RE: Dovolená s Katem sargo 03. 08. 2014 - 11:54
RE(2x): Dovolená s Katem hospodynka 03. 08. 2014 - 16:17
RE(3x): Dovolená s Katem sargo 03. 08. 2014 - 22:55
RE(4x): Dovolená s Katem hospodynka 04. 08. 2014 - 17:19
RE: Dovolená s Katem radus 06. 08. 2014 - 07:33
RE(2x): Dovolená s Katem sargo 06. 08. 2014 - 08:42