Jak nás našly houby

6. říjen 2013 | 09.55 |

 Kamarádka vstává o víkendu nejdřív před polednem, ovšem tu neděli se vzbudila proklatě brzy, ještě za šera. Chtělo se mi ještě spát, ale kamarádka nedala jinak, než že budeme vstávat a vypravíme se k Čurábce. Tu vycházku měla slíbenou už dlouho - na Čurábku tahám každého, kdo na Základnu zavítá, jen ona tam ještě nebyla. Myslím, že kromě mého nadšeného líčení přírodních krás onoho klauzu kamarádku zlákal i fakt, že si kus cesty zkrátíme lanovkou (hlavně nechodit do kopce).

Kolem lanovky se hemžili kolaři, všichni ve sportovních oblečcích, chrániče na holeních, někteří i na loktech, na hlavě helmy. Jen jedni blázni postávali tam v šortkách a s holýma nohama, škodolibě jsem si představovala, jak jim bude, až se rozplácnou v mokrých kluzkých zatáčkách zbrusu nového bílanského single trailu.

Od lanovky jsme kousek šlapaly po značce a potom odbočily do lesa. Cesta byla mokrá a blátivá, tož jsme šly vedle mezi stromy. "Hřib" upozorňuje mě kamarádka. Jsem slepá, houby nesbírám, protože je nevidím, leda by na sobě měly rolničku a hlasitě zvonily. Ještě tak muchomůrky, ty jsou červené, ty najdu - tedy pokud rostou přímo na chodníku nebo těsně vedle stezky. Dotyčný hřib má tak půl kila. Beru ho s sebou, ten musím doma ukázat! Snažíme se vrátit na lesní cestu, pořád je bahnitá. Prodíráme se křovisky pod ní, kličkujeme mezi smrky. U nohy mi najednou vyskočí docela malý hříbek. O metr dál další. A támhle taky jeden...Nevěřím vlasntím očím, houby se nám samy staví do cesty, nemusíme nic hledat, prostě jsou tu všude, jen se rozhlédneš a sbíráš. Mám plné ruce a tašku mrňavou, svlékám mikinu a balím houby do vaku z ní provizorně zrobeného. Znovu se snažíme vrátit na cestu, vypadá už docela suchá (ehm). U cesty tlí starý pařez, na pařezu rostou václavky...jsem v nebi.

Cesta končí na asfaltce, po ní pokračujeme ke klauzu. Mrknu do svahu nad silnicí a mezi stromy - hříbky. Smějou se na mě, drápu se vzhůru, už je mám, kamarádka jde po cestě, já nad ní lesem, hledám, co bych sebrala, nepotkám už ani houbičku. A z toho plyne poučení - abych našla, nesmím hledat.

václavky

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Jak nás našly houby rebarbora 06. 10. 2013 - 10:20
RE: Jak nás našly houby eithne 06. 10. 2013 - 10:20
RE: Jak nás našly houby adil 06. 10. 2013 - 21:30
RE: Jak nás našly houby lentilka®sdeluje.cz 08. 10. 2013 - 08:20
RE: Jak nás našly houby mirekČ 11. 10. 2013 - 19:45