Týden na konci léta - IV

14. září 2013 | 21.19 |

 Nacpaní pizzou balíme batohy a vypravujeme se na piknik na Smrku. Slunce svítí, na obloze se poflakují bílé mráčky, teplota je tak akorát, půjde se nám dobře. Před časem jsem objevila moc pěknou cestu, která není asfaltová, ba ani turistická značka tudy nevede, tož půjdeme po ní. 

na smrk
romantické výhledy na Beskydy cestou vzhůru

Haru a já jsme šlapali statečně vzhůru, Liána s Anči chvílemi zdržovaly a chtěly odpočívat - Anči častěji a déle. Přestávky se snažila různě maskovat - třeba žízní, hladem nebo chytáním nebohého hmyzu.

koník
Mami, honem ho vyfoť!

Anči začala silně zaostávat a táhla se kdesi vzadu. Když si nebyla jistá, jestli jde dobře (cesta vedla rovně vzhůru a bez odboček, takže jsem neměla zábrany nechat ji tam samotnou), prostě vzala mobil a zavolala mi. Co na tom, že jsem byla jen dvěstě metrů před ní.

na smrk
ještě chvíli čekejte a dojdu vás

Přešli jsme asfaltku, místo lesní cesty zůstala jen příkrá stezička. Zatáhlo se a setmělo a ochladilo. Cestička k sedlu mezi oběma Smrky je lemovaná borůvčím, úroda už byla snědená, ale sem tam jsme pár zapomenutých bobulí našli. V sedle jsme si na chvíli odpočinuli, zamžený výhled na Frýdlant, Čeladnou a Ostravici nebyl nic moc.

smrk sedlo
Smrk - sedlo

Při závěrečném výstupu skučela chvíli Liána, chvíli Anči, je to jen kilometr, ale strmá cesta plná kamenů vydá za dva. Klika, že je tam pomník Johna Lennona, aspoň je důvod zastavit se na fotící přestávku. Došli jsme na vrchol. Bylo tu pusto, však jsme celou cestu potkávali turisty sestupující dolů. Zatáhlo se už úplně, takže výhled do kraje nebyl žádný. Roztáhli jsme deku, Liána začala chystat občerstvení. Připravila na piknik sendviče, věrný nosič Haru vynesl na Smrk také něco kofoly a ovocného piva, oslava mohla začít. Pršet začalo po prvním sendviči. Rozhlédli jsme se po ztemnělé obloze a usoudili, že bychom se raději měli vydat zpátky k autu. Haru s Liánou sbalili jídlo a deku, já vybalila plášěnky. Pro sebe a pro Anči. Vybavilo se mi, jak jsem se mladých ještě na Základně ptala, jestli si s sebou chtějí vzít pláštěnky. Nechtěli. Teď Liána potichu nadávala a slibovala, že si do batohu dá dvě pláštěnky a nikdy, nikdy je nevyndá.

Sbíhali jsme ze Smrku, déšť houstnul. Liánina bunda s kapucí pomalu promokala, Haru neměl bundu žádnou, tak se aspoň zabalil do deky. Doteď mě mrzí, že jsem ho nevyfotila, potkat nás někdo, zařve, odhodí peněženku a uteče. Sedm a půl kilometru k autu jsme ušli za hodinu a půl, což je zřejmě Ančin rekord. Ani si neuvědomuju, že bychom odpočívali - prostě jsme kličkovali mezi kapkami jak nejrychleji to šlo.

Pršet už ten den nepřestalo. Na Základně jsem roztopila kamna, před Základnou mezi stromy natáhla plachtu, grilovali jsme makrely, Haru připravil výtečný stejk (kladný bod pro něho, on fakt umí vařit).

A pršelo celou noc.

Pršelo i v neděli ráno, pršelo i celé dopoledne. Tož jsme dovolenou předčasně ukončili a jeli dom.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Týden na konci léta - IV eithne 15. 09. 2013 - 09:52
RE: Týden na konci léta - IV mirekČ 15. 09. 2013 - 16:41
RE: Týden na konci léta - IV lentilka®sdeluje.cz 15. 09. 2013 - 21:25
RE(2x): Týden na konci léta - IV hospodynka 15. 09. 2013 - 23:48
RE: Týden na konci léta - IV newold®blbne.cz 16. 09. 2013 - 10:19