Beskydská pětidenní - díl III

27. srpen 2012 | 02.56 |

 Neděle

"Dělej že spíš, ať nemusíme nikam chodit!" navádí potichu Liána Aničku. No nevadí, já si počkám. Však ony z těch peřin jednou vylezou.

Slunko už bylo hodně vysoko, když vylezly. Liána si chtěla vyjít na Smrk, Anči naopak netoužila jít nikam. Trucovala a snídat nechtěla. Stejně jsme nakonec jely. Auto jsem nechala na stejném místě jako minule, i trasu jsem zvolila stejnou, když se nám tolik líbila. Jen jsem po minulé zkušenosti netrvala na odjezdu v časnou ranní hodinu. Vyjely jsme kolem poledne, takže jsme na Smrk stoupaly v odpoledních hodinách.  Slunko sice peklo, ale ne na nás. I tak jsme se zapotily.

Zašly jsme i na vrchol Malého Smrku - tam jsem se minule nedostala a přitom je to kouzelné místo mimo turistické stezky.

Jednu malou chybku výlet měl - vzaly jsme si s sebou málo vody. V teplém počasí jsme ji rychle vypily, poslední jsme dopíjely na vrcholu Smrku. Anči začala kvílet, že má žízeń. Podle mapy měla být kilometr a půl pod vrcholem studánka. Kilometr a půl na opačnou stranu, než ze které jsme přišly. Já a Liána jsme se tedy vydaly pro vodu, Anči na nás měla počkat na vrcholu Smrku.

drflo
Smrk - sedlo
 

První kilometr pěšinkou hustým lesem byl příjemný, klesání jen velice mírné. Potom les skončil, objevilo se cosi apokalyptického a v Beskydech vcelku nečekaného. Nestabilní stezka prudce klesala dolů, kameny ujížděly pod nohama, slunce pálilo.

mrtvo
modlitba za Beskydy

stezka

Studánku jsme našly vedle chaty, dobří lidé, co se tam rekreovali, nám ochotně poradili kudy k ní. Voda byla ledová a čistá, nabraly jsme plnou petku a vracely se zpátky. Anči volala, že na nás nevydržela čekat a že nám jde naproti. Ach jo. Byla už v půli toho hrozného krpálu, když jsme se potkaly. Zbytečně nachodila skoro tři kilometry a na zpáteční cestě potom skučela, že ji bolí nohy. Bodejť, však jsme ušly celkem osmnáct kilometrů. Až doma u internetu jsem zjistila (a v tu chvíli tuze sprosté slovo pronesla), že těsně pod vrcholem Smrku je další studánka, tak nová, že nebyla v mapě zanesená 

my
 

Cesta zpátky byla rychlá a příjemná. Když jsme znovu procházely vrcholem Smrku, nebyla tu už ani noha. Vlastně celou cestu dolů jsme nikoho nepotkaly, byl už skoro večer. Nějak si nevzpomínám, co bylo k večeři a co jsme ten večer dělaly, jen to vím, že jsem usnula dřív než holky a do snů se mi motalo jejich brebentění.

Pondělí

Odjezdový den. Tak se mi nechce zpátky do civilizace! Ale musím, jednak že nám dochází voda, jednak že v úterý jdu k zubaři. Uklízím základnu a v duchu si přísahám, že se brzy vrátím. Aspoň na malou procházku si ještě zajdu. Holkám se nechce, nakonec ale jdou se mnou. Je opravdu horký den a cesta vede po slunci.

lysá
zase Lysá

Na Zbojnické se rozhodujeme, jestli se vrátíme stejnou trasou, nebo se napojíme na modrou turistickou značku, která nás dovede k hospodě. Modrá vítězí, vidina kofoly a piva je tuze lákavá.

zbojník
zbojník objektivem starší dcery
(v pozadí - co jiného - Lysá)

Modrá značka vede zajímavým terénem, už jsem o ní kdysi psala. Tož nic se od té doby nezměnilo. Pořád je to o hubu ústa.

lesem

Pivo v na zahrádce hospody chutnalo ten den ještě o něco lépe než jindy. Liána koukala do jídelníčku a dostala chuť na langoše. Ty hospodské my nemůžeme, ale slíbila jsem holkám, že si na Základně usmažíme bezlepkové. V samoobsluze jsme koupily droždí, česnek, sýr a rajský protlak, bezlepkové mouky mám na Základně dost. Liána umíchala těsto, v horkém počasí rychle vykynulo. Uvařila rajský základ, nastrouhala sýr, já smažila langoše. Lidi, to byla dobrota! Tak jsme důstojně zakončily naši holčičí dovolenou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Beskydská pětidenní - díl III newold®blbne.cz 27. 08. 2012 - 07:06
RE: Beskydská pětidenní - díl III jarmik 27. 08. 2012 - 07:15
RE: Beskydská pětidenní - díl III adil 27. 08. 2012 - 07:57
RE: Beskydská pětidenní - díl III mirekČ 28. 08. 2012 - 06:27
RE(2x): Beskydská pětidenní - díl III hospodynka 28. 08. 2012 - 07:21
RE: Beskydská pětidenní - díl III imperatrice 28. 08. 2012 - 20:49
RE(2x): Beskydská pětidenní - díl III hospodynka 29. 08. 2012 - 03:48
RE: Beskydská pětidenní - díl III tenisák 28. 08. 2012 - 22:57
RE: Beskydská pětidenní - díl III eithne 29. 08. 2012 - 16:58
RE(2x): Beskydská pětidenní - díl III hospodynka 29. 08. 2012 - 19:54