24 hodin

28. únor 2012 | 07.36 |

 Dlouho, předlouho jsem v Beskydech nebyla. Takže když jsem v sobotu ráno půjčila pro Anči kompletní lyžařské vybavení na lyžák, který mají tento týden, bylo jasno. Vypůjčené lyže se nutně musí vyzkoušet, nejlépe na čerstvém horském vzduchu. Jedeme na Základnu! Po obědě jsem kvapně (až příliš kvapně, jak se ukázalo později) naházela do kabely pár nejnutnějších hadříků pro sebe i pro Anči a jely jsme. Cesta byla prázdná, suchá. Ve Valmezu jsme pořídily nějaké potraviny (spíše tedy pochutiny) a taky brikety (co kdyby nám zrovna někdo ukradl zásoby dřeva?). Od Rožnova začala být silnice mokrá. Od rozcestí k Bumbálce zasněžená, ale dobře odhrnutá a štěrkem posypaná. V dědině byl upravený jen hlavní tah. Všechny vedlejší cesty byly prohrnuté jen halabala, neposypané, plné sněhové břečky. Pokusila jsem se projet k Základně, ale nedostala jsem se přes most přes potok. Naštěstí se mi podařilo otočit auto na malém plácku, co tu mají odhrnutý naši nejbližší sousedé (sympatičtí domorodci) a vyjet zpátky na silnici. Auto jsem zaparkovala až u stájí a až na druhý pokus - bylo tam úplně plno, auto vedle auta.

Na Základně jsem roztopila kamna a postavila na čaj. Malá ďáblice hbitě vybalila lyže i boty a mazala ven.

lyžařka

Já vzala lopatu a šla se prohrabávat hromadami sněhu k zásobám dřeva. Taky k běžkám uloženým pod Základnou na opačné straně než dřevo. Takže jeden tunel z jedné strany, druhý z opačné. Připadala jsem si jako ten Rumun.

uch
Jen tohle odhrabu a budu mít dřevo!

Potom jsme se šly projít vesnicí. Hromada sněhu odhrnutého ze silnice se Anči tuze líbila, jezdila po ní dolů po zadku. Cíl vycházky byl samozřejmě v útulné hospůdce, kde jsme povečeřely hranolky, já s pivem, Anči s kofolou.

král světa
"Jsem král světa!"

Při cestě do Beskyd jsem objevila v Avexu cosi zajímavého - noční brikety. Taková velká lisovaná polena z kůry, co prý vydrží žhnout 8 - 10 hodin. Skoro to ta briketa, co jsem večer nacpala do kamen, vydržela. Skoro. Zimou jsem se probudila až 4.50, rozdělala oheň a ráno už jsme zase měly příjemně teploučko. Určitě aspoň 16°C.

dobré ráno
dobré ráno

snídaně
snídaně je na stole

V noci jsem měla pocit, že slyším déšť. Když jsem ale vyšla ven, abych si dala malou rozcvičku, bylo všude čerstvě nachumeleno. Kde by se tady vzal v únoru déšť (doma mi pak hlásili, že v Městečku pršelo a padaly kroupy).

les
ranní výhled ze dveří

rozcvička
rozcvička

Chtěla jsem se trochu projet na běžkách, co jsem lopotně a v potu ze sněhových závějí vyhrabala. Myslela jsem, že Anči zůstane na Základně a bude se motat na lyžích kolem, ale ona trvala na tom, že pojede se mnou. Sice mi to nepřišlo jako dobrý nápad, ale když tak moc škemrala....

Nebyl to dobrý nápad. Celou cestu do kopce kňučela, že má těžké boty. Celou cestu z kopce se mi smála, že jedu pomalu. Nejvíc se smála, když jsem jela po zadku - to běžky, které se cestou nahoru přilepovaly k měkkému sněhu, z kopce se zázračně rozjely a hnaly se neuvěřitelnou (a neubrzditelnou) rychlostí dolů. Nikdy bych nevěřila, že dokážu plužit na běžkách 590m v jednom kuse (no dobře, s dvojím kecnutím na zadek).

Také ski areál jsme si šly  prohlédnout - pravé to lyžařské peklo. Už zdálky jsme slyšely ryčnou hudbu v disko rytmu, lidu tam bylo hlava na hlavě a neustále přijížděli další, marně se pokoušeli zaparkovat na dávno již plném parkovišti. Všichni ti lyžaři se tvářili velice zdatně a velice sportovně. U vleků se jich táhly fronty, v hospodách fronty, na záchodech fronty....Prchly jsme odtamtud rychle (Anči o něco pomaleji a s občasným fňukáním, protože už jí bolely nohy z toho, jak se všude šourala na lyžích).

Kamna pomalu vychládala, nastal čas odjezdu. Anči se domů vůbec nechtělo, přemlouvala mě, ať zůstaneme ještě chvíli, jenom malou chvilinku....Nakonec jsem jí musela slíbit, že hned příští víkend přijedeme zas.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: 24 hodin newold®blbne.cz 28. 02. 2012 - 07:44
RE(2x): 24 hodin hospodynka 28. 02. 2012 - 07:54
RE: 24 hodin sargo 28. 02. 2012 - 08:59
RE(2x): 24 hodin hospodynka 28. 02. 2012 - 09:05
RE: 24 hodin lentilka®sdeluje.cz 28. 02. 2012 - 15:34
RE(2x): 24 hodin hospodynka 28. 02. 2012 - 20:26
RE: 24 hodin imperatrice 28. 02. 2012 - 18:49
RE: 24 hodin davidhavel 03. 03. 2012 - 21:16
RE: 24 hodin igor m. 07. 03. 2012 - 10:59